قاچاق و ریشه‌های این پدیده در کردستان

19 دی 1397 ساعت 9:20

کاوه می‌گوید: به ما می‌گویند کارتان خلاف است، خودمان این را می‌دانیم اما وقتی هیچ کسب و کاری نداریم، ناچاریم، ناچاریم به این کار پرخطر در این جهنم سرد تن دهیم!س از هشت سال به یکباره سکوت جای سوت جت‌ها و نعره بمب‌ها را گرفت، آژیرها خاموش شدند تا سوت زندگی به صدا درآید.
 جنگ تمام شد و مردم شهر زخمی از پنجه دیو جنگ به خود گفتند هرچه بود و هرچه شد، گذشت، اندکی صبر، سحر نزدیک است!سحر از راه رسید و مردمان خانه‌هایشان را از نو بنا نهادند به آن امید که گندم‌زارها طلایی شوند، باغ‌ها پرثمر گردند، زمین سفره بگشاید و بر مردمان نعمت ارزانی دارد.

در سایه‌سار صلح در مدت چند سال جمعیت به یکباره افزایش یافت و نیازها یکی پس از دیگری شکل گرفت، شغل، مسکن و ازدواج...

در چنین شرایطی کشاورزی و دامداری دیگر جوابگو نبود و درهای زنگ‌زده صنعت را هم کسی نگشود، این بود که چشم‌ها به دروازه دیگر خیره شد، دروازه‌ای پشت دیوارهای مرز.


ایران اسلامی طولانی‌ترین مرز خود را با کشور عراق دارد مرزی که 227 کیلومتر از آن مشترک میان کردستان ایران و عراق است.
واقعیت این است که نزد مردمان مناطق مرزی شکل فیزیکی مرزها کم‌رنگ است، آن هم نه به واسطه پدیده جهانی‌شدن، بلکه به‌خاطر پیوندهای خانوادگی است که مابین مردمان دو طرف مرزها وجود دارد.
فاصله بین روستاهای مرزی کردستان ایران با روستاهای اقلیم کردستان عراق گاه به چند کیلومتر هم نمی‌رسد و مردمان روستاهای دو کشور با هم مراوده خانوادگی دارند و همین ارتباطات خانوادگی موجب شده مرز برایشان مفهوم فیزیکی نداشته باشد.
تبادلات فرهنگی، اقتصادی و ایجاد انتظار در پی شکستن مرزها اتفاق افتاده است، تیپ آدم‌ها و رفتار اجتماعی متفاوت با تقریبا گذشته در شهرستان‌های مرزی همچون بانه و مریوان گویای این واقعیت است.
این رفت و آمدها موجب شده یک نوع فعالیت اقتصادی در کنار مرزها جریان پیدا کند فعالیتی که بخشی از آن از قانون عدول می‌کند و در نتیجه نام قاچاق به خود می‌گیرد.
هرچند قاچاق کلمه‌ای ترکی و به معنای فراری دادن است، اما نزد اکثر قریب به اتفاق مردمان به معنای کسب درآمد و گذران زندگی است.در برخی مناطق، قاچاقچی به عنوان یک شغل خاصه در مناطق مرزی در نزد مردم پذیرفته شده است که از قاچاق به عنوان کاسبی و از قاچاقچی هم به عنوان کاسبکار نام می‌برند.

تعدادی انگشت‌شمار در این حلقه به عنوان بزرگ ثروتمندان قاچاقچی اسمشان سر زبان‌ها افتاد و به قول معروف، پول‌هایشان از پارو بالا رفت، اما حکایت قاچاق کالا برای ساکنین مرزهای کردستان قصه دیگری است..

نان به سفره و جان به کف، حکایت مردمی است که به واسطه نبود فرصت‌های شغلی در مرزهای کردستان گریبانگیر مردمانش شده است. واقعیتی که نتیجه آن بازماندن بچه‌های اقشار کم‌درآمد از تحصیل و کولبرشدن نوجوانان کم سن و سال شد!

اینکه قاچاق بیشترین ضربه را به اقتصاد و تولید وارد می‌کند قابل انکار نیست و بسیاری از مردمان روستاهای مرزی کردستان بر آن تاکید دارند، اما تا زمانی که برای مرزنشینان شغلی پایدار ایجاد نشود و مسیر تامین معیشت آنها تغییر نکند، روند کاهش و مقابله با قاچاق کند خواهد بود.

برخورد با دانه‌درشت‌ها اولویت کمیسیون مبارزه با قاچاق کردستان استدبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، ‌هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان در این باره می‌گوید: ایران اسلامی با 15 کشور مرز مشترک دارد و قطعا مدیریت چنین کشوری با چالش‌هایی به ویژه در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز مواجه است.

علی خداویسی  به سیاست‌های کشور و استان در زمینه مقابله با قاچاق اشاره کرد و افزود: قانون کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 92 تصویب و فعالیت در این حوزه با تاکید بر اصل پیشگیری در سطح کشور آغاز شد.

وی اضافه کرد: با همین دیدگاه 70 درصد از برنامه‌های کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کردستان بر اصل پیشگیری و 30 درصد مقابله‌ای است.

به گفته وی، اقدامات مقابله‌ای با ورود کالاهای ممنوعه، برخورد با دانه‌درشت‌ها و  برخورد با قاچاق اقلام حوزه سلامت از مهم‌ترین اولویت‌های کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا در کردستان است.

وی با یادآوری ایجاد پنج  بازارچه موقت مرزی در سطح استان تصریح کرد: بعد از اجرای طرح ساماندهی بازارچه‌های مرزی این پنج بازارچه موقت به 3 بازارچه کاهش پیدا کرد.

وی یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دبیرخانه در استان را حمایت از برنامه‌ها و طرح‌های فرهنگی در محور پیشگیری از قاچاق کالا عنوان کرد و افزود: انجام اقدامات فرهنگی نیاز به تعامل و حمایت بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف در سطح استان دارد.
به دلیل فقدان آمار دقیق در حوزه قاچاق کالا، متأسفانه هنوز هم مشخص نیست که با چه حجمی از قاچاق کالا و ارز روبرو هستیم.

مقابله با کلاف سردرگم قاچاق نیازمند تدبیر جمعی است

استاندار کردستان هم در مورد قاچاق کالا و ارز در کردستان می‌گوید: متاسفانه نبود اطلاعات دقیق منجر به عدم توانایی ارزیابی میزان موفقیت در رفع معضل قاچاق در استان شده است.
بهمن مرادنیا عنوان کرد: پدیده قاچاق مانند کلاف سردرگمی است که نیازمند تدبیر و چاره‌اندیشی جمعی است و باید با هم‌افزایی و هم‌فکری اقدامات اساسی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا انجام داد.

بازار کار در کردستان کساد استسالار اهل یکی از روستاهای مناطق مرزی مریوان است، می‌گوید: ما هم موافق قاچاق نیستیم اما چون در این مناطق شغل پایدار و درآمدزایی نداریم مجبوریم و گرنه هیچ آدم عاقلی این همه دردسر را برای خودش نمی‌تراشد.
وی معتقد است بازار کار در کردستان کساد و بی‌رونق است و عنوان می‌کند: هیچ فردی از نان راحت و شغل مناسب گریزان نیست!

سالار، محرومیت در مناطق مرزی و نبود شرکت و کارخانه برای اشتغال جوانان را از دلایل روی‌آوردن مرزنشینان به کولبری عنوان می‌کند و معتقد است؛  شرایط سخت و صعب‌العبور مسیرهای کوهستانی، پرت‌شدن از کوه، خطرات مین‌های بجا مانده از دوران جنگ تحمیلی و ...تهدیداتی است که جان کولبران را تهدید می‌کند.
وی می‌گوید: به نظر من تا زمانی که مسؤولان برای اشتغال مردم و اقتصاد غرب کشور برنامه اساسی نداشته باشند معضل قاچاق همچنان پابرجاست....

 قاچاق کالا  فرصت‌های اشتغال را از بین می‌بردحسین فیروزی با بیان اینکه رشد قاچاق در هر جامعه‌ای ارتباط مستقیمی با حذف فرصت‌های شغلی و بی‌رمق شدن تولید دارد، عنوان کرد: در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک اتفاق نظر و اجماع قولی در سطوح مختلف بخش دولتی و خصوصی در استان وجود دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان با نگاهی متفاوت‌تر نسبت به حوزه قاچاق کالا و ارز می‌گوید: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با عضویت دستگاه‌های متولی در این راستا در استان فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است.

وی اضافه می‌کند: قاچاق کالا و ارز فرصت‌های اشتغال و تولید و ارزش افزوده در کشور را از بین می‌برد و خلاف جریان توسعه در هر کشوری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان عنوان کرد: در بحث مقابله با قاچاق کالا و ارز دو دسته مبارزه شامل مبارزه محسوس که به صورت انی توسط دستگاه‌های قضایی و امنیتی انجام می‌شود.
به قول این مقام مسئول، برخورد ریشه‌ای با پدیده قاچاق از دیگر اقدامات در این حوزه است که باید با یک برنامه‌ریزی درست و منطقی به صورت مستمر و همیشگی ادامه داشته باشد.

وی توسعه اقتصادی، توسعه اشتغال و ایجاد زمینه اشتغال در مناطق مرزی را نیازهای ضروری در این راستا دانسته و می‌گوید: ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی در کنار ارتقای حس امنیت اقدامی ریشه‌ای برای مقابله با قاچاق کالا است.
توسعه بازارچه‌های مرزی، رفع موانع صادرات کالا در مرزهای مرزی بانه و مریوان، مبارزه ریشه‌ای و بنیادی از دیدگاه این مقام مسوول است.
وی اضافه کرد: امروز نیاز به اشتغال‌زایی و تقویت بنیه اقتصادی در مناطق مرزی کشور با توجه به هجمه‌های اقتصادی دشمنان بیش از هر زمانی احساس می‌شود.

زندگی کولبران سخت و طاقت‌فرساست

شاهو 25 ساله نزدیک به 10 سال است مخارج زندگی خود و خانواده‌اش را از این طریق تامین می‌کند.
او می‌گوید؛ سختی کارش در برابر آنچه به دست می‌آورد، هیچ است بابت خرده جنس‌ها حدود 50 هزار تومان و بابت کوله‌های بزرگ‌تر 80 تا 100 هزار تومان دریافت می‌کند.زندگی کولبران را سخت و طاقت‌فرسا توصیف کرد و ادامه داد: کولبران در کنار پیاده‌‌روی‌های چندساعته در کوه و دره و در برف و باران و گرما و سوز سرما، خطرات مختلفی را باید به جان بخرند.
می‌پرسم چرا قاچاق؟، می‌گوید: از سر ناچاری، اگر هر کدام از این کولبران شغل پایداری داشتند حاضر نمی‌شدند این همه سختی و رنج را به خود بخرند.

می‌گوید؛ راهی جز کولبری برای امرار معاش مردم در این مناطق وجود ندارد! این نتیجه نبود کارخانه، کشاورزی با رونق و هزاران درد بی‌درمانی است.معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان هم می‌گوید: عدم ساماندهی مناسب مناطق مرزی و بازارچه‌های مرزی روند مقابله با قاچاق کالا را کند کرده است.

حسین خوش‌اقبال مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اقدام موثری در مسیر مقابله با توطئه‌های اقتصادی دشمنان می‌داند.
*******
 
در صف دراز کولبران در پیچ‌های کوهستان که به مار پیچ‌خورده‌ای می‌ماند او را در حالی که دستانش را به هم می‌مالد می‌بینم، نگاهش که می‌کنم در چشم‌هایش سختی زندگی، در دست‌هایش رنج سال‌ها کولبری و صورتش آرزوهای دست نیافتنی موج می‌زند.کاوه می‌گوید: به ما می‌گویند کارتان خلاف است، خودمان این را می‌دانیم اما وقتی هیچ کسب و کاری نداریم، ناچاریم، ناچاریم به این کار پرخطر در این جهنم سرد تن دهیم!
 


کد مطلب: 6

آدرس مطلب: http://www.kordhaval.com/report/6/قاچاق-ریشه-های-این-پدیده-کردستان

کرد هه وال
  http://www.kordhaval.com